System grzewczy odgrywa gigantyczną rolę w naszym domu. Zależy od niego nie tylko komfort – czyli miłe ciepełko, ale też nasze zdrowie. W dobrze ogrzanym domu trudniej jest się przeziębić. Dlatego powinniśmy dbać o zwiększenie wydajności system grzewczego, między innymi poprzez stosowanie odpowiednich rur spalinowych.
Wydajność systemu grzewczego przekłada się nie tylko na jakość ogrzewania naszego domu, ale też na jego koszta. Im wyższa wydajność, tym mniejsze zużycie paliwa potrzebnego do osiągnięcia odpowiedniej temperatury. Aby zrealizować ten cel, potrzebny jest zarówno piec o dostosowanych do naszego domu parametrach, jak też dobre przewody kominowe, czyli rury spalinowe.
Rura spalinowa – dopasowanie do pieca
Rura spalinowa (inaczej przewód kominowy) to żaroodporna stalowa rura dla przyłączy kominowych instalacji odprowadzania spalin w piecach i kominkach, czyli urządzeniach grzewczych. Aby piec, kominek czy inne tego typu urządzenie grzewcze pracowało wydajnie, a zarazem bezpiecznie, potrzebny jest odpowiedni ciąg. Żeby go uzyskać, średnica rury spalinowej nie może być mniejsza niż średnica czopucha urządzenia grzewczego. W przeciwnym wypadku zmniejszy się ciąg, a w pewnych warunkach nastąpić może nawet rewers ciągu.
Oczywiście, przewód kominowy powinien zostać solidnie zamontowany, aby zachował szczelność.
Rura spalinowa – grubość ścian i przepustowość
Wydajność systemu grzewczego zależy w znacznej mierze również od grubości ścian przewodów kominowych. Wybrać możemy, przykładowo, rury spalinowe 1,5 mm lub rury spalinowe 2 mm, zależnie od używanego do ogrzewania paliwa, czyli temperatury spalin, jakie ono generuje. Pierwszy typ przewodów wytrzyma do 450 stopni Celsjusza, drugi do 600 stopni Celsjusza. Odpowiedni dobór rur do pieca i konkretnego paliwa sprawia, że będzie on pracował dobrze i wydajnie.
Przewody powinny być też przepustowe. Trzeba je zatem czyścić, najlepiej cztery razy do roku. Służy do tego szczotka z tworzyw sztucznych bądź gumowa kula. Nie należy używać stalowych narzędzi do czyszczenia, żeby nie uszkodzić przewodu kominowego. Czynność ta pozwala na pozbycie się sadzy oraz innych substancji zalegających w kominie. Zależy od tego nie tylko ciąg, czyli wysoka wydajność systemu grzewczego, lecz także nasze bezpieczeństwo – czyszczenie rur spalinowych minimalizuje ryzyko zapalenia się sadzy.
Pamiętajmy, że komin raz do roku powinien też przejść przegląd, wykonany przez kominiarza dysponującego stosownymi uprawnieniami.