Postacie w serialu miodowe lata

Poniżej znajduje się lista wszystkich najważniejszych postaci z serialu Miodowe Lata, została ona podzielona na rodziny i na charakter bohaterów jak współpracownicy Norka czy Karola lub mieszkańcy kamienicy. Zawarto również krótkie informacje o postaciach epizodycznych.

KRAWCZYKOWIE

Karol Krawczyk

Karol Krawczyk będący głową rodziny Krawczyków, grany przez Cezarego Żaka jest motorniczym tramwajów warszawskich, prowadzącym tramwaj numer 18. Jest nieco apodyktyczny, odnosi się do innych z arogancją i butą, jest te egoistą bo przeważanie myśli tylko o sobie i nic innego go nie interesuje. Jego żoną jest Alina Krawczyk, a najlepszym przyjacielem Tadeusz Norek, jednak przez charakter Karola często się z nim kłóci, jednak dzięki dobroduszności Tadeusza, zawsze może na niego liczyć. Oboje są członkami specjalnego klubu Sierżantów Elitarnych Jednostek Desantowych. Karol ma skłonność do wymyślania kolejnych genialnych pomysłów, mającym uczynić jego życie lepszym, jednak zawsze kończą się porażką i powodują coraz to nowe nieszczęścia w jego życiu, nie można mu jedna odmówić wyjątkowej pomysłowości. Dzięki silnemu charakterowi, zawsze udaje mu się przekonać Tadeusza do jego idei, który zazwyczaj nieskutecznie próbuje go odwieść od kolejnych szaleństw. Karol nie jest dobrym publicznym mówcą, stresuje się publicznymi wystąpieniami co powoduje niepowodzenia.

Karol wyróżnia się na tle innych bohaterów swoją otyłością, z której to lubią oni często żartować. Prowadzi on na co dzień tramwaj starego typu (obecnie nie używany już w Warszawie), a jego marzeniem jest prowadzić niskopodłogowy, najlepiej klimatyzowany model. Teściowa Karola, Zofia Rudnik, nie jest jego ulubienicą, i stara się zrobić wszystko by uniknąć z nią spotkania. Na co dzień zachowuje się niespokojnie i nerwowo, szuka odskoczni od rzeczywistości grając jako bramkarz w klubie piłkarskim FC Albatros. Mimo swojej despotyczności w głębi ma dobre serce, co może wydawać się dziwne tym bardziej że kilka razy podniósł rękę na Norka. Tak samo również jak i Norek, lubi wędkowanie. Karol nie był zbyt dobrym uczniem, ma do dzisiaj problemy z ortografią, ale udało mu się ukończyć technikum. Nie umie grać w karty i pokera, a widok krwi przyprawia go o mdłości, ale z drugiej strony był w wojsku. W klubie Sierżanta pełni odpowiedzialną funkcję honorowego skarbnika i kwatermistrza, lubi też śnić o tramwajach.

Alina Krawczyk

Alina Krawczyk wywodząca się z domu Rudnik, jest żoną Karola Krawczyka i jednocześnie typową kurą domową. Mieszka razem ze swoim mężem w tej samej kamienicy na ulicy Wolskiej 33 w Warszawie na Woli, na drugim piętrze. Alina jest mądrą i twardo stąpającą po ziemi osobą, która ma również poczucie humoru i potrafi odpowiedzieć ciętą ripostą na niektóre zagrywki Karola. Życie kury domowej najwyraźniej nie jest tym czego by od życia oczekiwała, ponieważ często narzeka na swój los oraz na to że władczy Karol nie pozwala jej pracować ani wychodzić z domu. Nie rozumie też typowo męskich zainteresowań Karola takich jak piłka nożna czy bilard, a jego Klub Sierżanta uważa za głupkowaty. Podobnie jak Norek, Alina stara się odwodzić Karola od kolejnych jego pomysłów oraz szaleństw, ponieważ dzięki swojej życiowej mądrości wie że nic z tego nie wyjdzie. Mimo swojemu charakterowi Karol nie zawsze potrafi ją spacyfikować, gdyż Alina potrafi jednym ciętym zdaniem odebrać mu wszystkie argumenty. Alina lubi razem ze swoją najlepszą przyjaciółką, żoną Norka knuć intrygi przeciwko swoim mężom i zabierać Karolowi całą wypłatę. Zdarzało jej się być bardziej złośliwym niż Karol a też i wrednym, jednak w głębi duszy go kocha, nazywając go „Misiaczkiem” lub „Dużym Misiem”. Inaczej niż Karol szanuje jego rodzinę i jest tolerancyjna. Podobnie jak Karol nie ma prawa jazdy i samochodu. Jest świetną kucharką, stara też się oszczędzać pieniądze aby móc wyremontować mieszkanie, wymienić meble oraz kupić sobie nowe sukienki.

 

NORKOWIE

Tadeusz Norek

Tadeusz Norek jest mężem swojej żony Danuty Norek oraz warszawskim kanalarzem. Mieszkają na trzecim piętrze tej samej kamienicy w której mieszkają Krawczykowie, na ulicy Wolskiej 33 w Warszawie. Tadeusz przyjaźni się Karolem i jest jego najlepszym przyjacielem. W przeciwieństwie do Karola ma znacznie bardziej łagodne usposobienie i jest sympatyczny i można go polubić. Wiernie też pomaga Karolowi w realizacji jego szalonych planów, co powoduje że ciągle ma jakieś kłopoty. Niestety z powodu swojej uległości nie udaje mu się go odwieść od różnych działań. Można powiedzieć że jest przeciwieństwem Karola, ma szczupłą sylwetkę i jest kulturalny, jednak nie można mu odmówić dużego apetytu. Lubi zaglądać do lodówki Karola za każdym razem oraz jeść z Krawczykami obiad. Marzy mu się sława, i tak samo jak Karol lubi chodzić łowić ryby, gra też w klubie FC Albatros jako lewoskrzydłowy.

Danuta Norek

Danuta Norek jest żoną Tadeusza oraz podobnie jak Karol z Tadeuszem, przyjaźni się z żoną Karola Aliną. Mieszka w tej samej kamienicy co Krawczykowie na trzecim piętrze z swoim mężem. Danka jest bardzo wyrazistą i zdecydowaną głową rodziny i idealnie pasuje do uległego Norka. Lubi trzymać go krótko oraz często przywołuje go do porządku, a z racji swojej uległości Norek nie protestuje i słucha się jej. Najczęściej przywołuje go do porządku głośno wołając jego imię, jeśli to nie pomaga potrafi rzucać w niego różnymi przedmiotami lub bić go, zazwyczaj też kłótnie Norków słychać u Krawczyków. Zawsze po awanturach Norek przychodzi do Krawczyków obolały i posiniaczony, z śladami pobicia. Danuta nie jest szczera wobec swojego męża, raczej mu nie ustępuje i wydaje jego pieniądze bez jego zgody. Często w kwestiach swojego małżeństwa radzi się Aliny, tak samo jak knuje przeciwko swoim mężom intrygi. Jest bardzo konsekwentna w swoim działaniu, też na pewno kocha swojego partnera, czemu dała wyraz martwiąc się o niego jak lunatykował oraz przytulała się z nim podczas wypadku na rolkach. Nie pozwala też nikomu innemu obrażać Tadeusza oprócz siebie. Danuta wywodzi się z Malborka. Karol i Danuta z racji silnych charakterów raczej nie przepadają za sobą, potrafi go jednak całować w policzek na przywitanie. Bardzo lubi typowo damskie zajęcia, jak czytanie prasy kobiecej czy przebywanie u kosmetyczki. Lubi także plotkowanie.

Tak samo jak Alina, Danuta zajmuje się domem, jednak nie jest za dobrą kucharką co jest jednym z powodów tego że Norek żywi się u Krawczyków. Danuta mimo braku umiejętności próbuje jednak jakoś karmić Norka, przykładowo żywiąc go jedzeniem z puszki lub robiąc bardzo nietypowe potrawy jak kotlety bez mięsa. Często gdy usłyszy o jakimś wartościowym mężczyźnie , zaczyna myśleć o nim jako o kochanku, kręcąc przy tym loki z wrażenia. Jest raczej typem uwodzicielki z dużymi potrzebami seksualnymi.

RODZINA KRAWCZYKÓW

 • Zofia Rudnik jest matką Aliny. Nie przepada za Karolem do tego stopnia z wzajemnością, że Karol szuka sposobów na uniknięcie z nią kontaktów gdy ma zamiar przyjechać do nich. Zofia bardzo też lubi wytykać wady Karola oraz żartować z jego tuszy. Nie podoba jej się to że Alina wyszła za mąż za Karola, bo uważa że zasługuje na kogoś lepszego.

 • Edward Rudnik jest teściem Karola i pantoflarzem. Nie potrafiąc poradzić sobie z swoją żoną używa zatyczek do uszu by jej nie słuchać. Przestał upuszczać dom po zmroku w skutek przeżycia traumy podczas stanu wojennego gdy ujrzał opancerzony transporter na ulicy.

 • Wujek Leon jest łysym członkiem rodziny Krawczyków pochodzącym z Sochaczewa.

 • Agata Tatoń z domu Rudnik jest siostrą Aliny i jednocześnie żoną Staszka, podobnie jak Zofia nie przepada za Karolem.

 • Staszek Tatoń jest mężem Agaty który pojawił się w okolicach 12 odcinka, jest kolegą Karola i grają razem w FC Albatros. Podobnie jak Tadeusz ulega swojej żonie.

 • Ciocia Jadzia jest ciocią  Aliny mieszkającą w Mławie. Jest żoną Zenka.

 • Zenek Kluczny jest mężem cioci Jadzi i znajomym Karola, będąc jeszcze bardziej od niego chamskim i bezpośrednim. W rodzinie Krawczyków pojawia się po ślubie z Jadwigą w 51 odcinku. Podobnie jak Karol i Norek gra w klubie Albatros. Jego sytuacja finansowa nie jest za ciekawa ponieważ mieszka w budce na parkingu. Był kiedyś w wojsku i nosi wąsy. Nie lubi Norka wyczuwając jego słabość charakteru, dziwi się że Karol się z nim przyjaźni, lubi także nabijać się z niskiego wzrostu Norka.

 • Zofia Krawczyk jest sympatyczną starszą Panią która jest matką Karola i teściową Aliny, która jednak lubi swoją synową w przeciwieństwie do teściowej Karola.

 • Ciocia Weronika jest ciocią Karola która wyjechała mieszkać do USA, jest siostrą Zofii Krawczyk. Podczas długie lata korespondencji wysyła Karolowi około 1700 dolarów, myśląc że przeznacza je na jego karierę naukową. Karol jednak wydał większość tych pieniędzy na kupno mieszkania. Ciocia postanowiła jednak po 15 latach przyjechać do Polski, a Karol przestraszony tym że jego oszustwo może się wydać, postanowił udawać że jest profesorem. Tak jak większość pomysłów Karola zakończył się on niepowodzeniem, jednak ciocia mu wybaczyła mówiąc że nie zniosła by jedynie myśli że Karol mógł mieszkać ze swoja asystentką bez ślubu. Niestety ku jej przerażeniu do mieszkania weszła Alina mówiąc że jest asystentką Karola, ponieważ zgodziła się na próbę oszustwa.

 • Bartuś jest przystojnym kuzynem Karola i zarazem bogatym bo jest finansistą. W odcinku Wielki Szmal został uwiedziony przez Pamelę, córkę Marszałka.

POZOSTALI MIESZKAŃCY KAMIENICY

 • Roman Kurski jest bezrobotnym i żonatym kryminalistą, mieszka w tej samej kamienicy co Krawczykowie. Kibicuje Legii Warszawa. Utrzymuje się z drobnych kradzieży i włamań.  Wygląda jak typowy kryminalista, czyli jest łysy lub ma też czasem bardzo krótko ostrzyżone włosy z zarostem. chodzi w dziwnym pomarańczowym podkoszulku i ma tatuaże. W przeszłości aby zmniejszyć wyrok za pobicie symulował chorobę psychiczną i przebywał w szpitalu psychiatrycznym, gdzie mu się jednak podobało. Przechwalał się że potrafi wypić butelkę wódki w kilka sekund. Witam się z Karolem i Norkiem charakterystycznym zwrotem „strzałeczka”. Przebywał w zakładzie poprawczym gdzie był resocjalizowany przez Edwarda Rudnika, przez co do dziś darzy on go szacunkiem. Lubi kraść żarówki na klatce schodowej i wszystko inne co mu wpadnie w ręce. Siedział w kilku więzieniach w Polsce, między innymi w znanych więzieniach na Białołęce, Wronkach i Rawiczu. Mimo swojej postaci i tego że jest niebezpieczny, jest dobrym sąsiadem i zachowuje się dobrze wobec kobiet. Lubi pić dużo alkoholu oraz raz zakochał się w mamie Aliny ponieważ lubi grube kobiety. Podobnie jak Norek i Danuta, bije się z żoną która wysyłając list do fundacji Nowy Start dostała od nich mieszkanie na Żoliborzu.

 • Helena Grzelczak to typowa furiatka i krzykaczka, która nie tyle co posiada awanturnicze usposobienie ale lubi się awanturować. Lubi kłócić się z oboma swoimi sąsiadami, Tadeuszem i Karolem. Według jej za wszelkie zło na tym świecie odpowiedzialni są mężczyźni dlatego nawet jak kobieta jest czemuś winna, to uważa ona że to wina mężczyzn. Niemniej jednak ma skłonności do romansów z mężczyznami i jej poglądy zupełnie jej w tym nie przeszkadzają. Szczególnie nie lubi Tadka Norka i uważa go za skrytego psychopatę.

 • Mariola Zalewska nazywana też Mariolą Majdan zwaną też Rudą, dlatego że ma rude włosy, jest także zaręczona. Jest pewnego rodzaju sex bombą bo jest ponętna i zmysłowa. Lubi prowokować mężczyzn swoją urodą i atrakcyjnością zawracając im w głowach, w tym Karolowi i Tadkowi.

 • Hakim Jordan jest czarnoskórym DJ-em, który przeprowadził się do mieszkania numer 5 w 31 odcinku. Jego wcześniejszym miejscem zamieszkania była Saska Kępa. Jest kulturalny i lubi taniec nowoczesny, także jest miły i uprzejmy w stosunku do kobiet.

 • Tomek Grzelak wystąpił tylko w jednym odcinku „W pułapce” i charakteryzuje się tym że nie lubi się myć.

 • Obrochtowa jest dawną sąsiadką Norka i Karola, i podobnie jak Helena Grzelczak lubi się z nimi kłócić.

 • Włodzimierz Argasiewicz jest gospodarzem całego domu, który jest skłócony z Karolem i Tadeuszem.

 • Mariola jest przedszkolanką która wystąpiła tylko w jednym odcinku „Bjorn Bergenstrup”.

 • Mańkowska jest bohaterką która jest zamężna i ma córkę.

 • Tomek Borowski jest sąsiadem Tadeusza i Karola, jest dzieckiem które nie ma swojego ojca, pewnie dlatego uwielbia Karola. Wystąpił tylko w jednym odcinku „Idol”.

 • Karolina Mańkowska jest nowoczesną i młodocianą nastoletnią sąsiadką Tadeusza i Karola. Mówi w nowoczesny młodzieżowy sposób zmieniając przy tym chłopaków jak rękawiczki. Wystąpiła tylko w jednym odcinku „Wiecznie młodzi”.

PRACOWNICY TRAMWAJÓW WARSZAWSKICH

 • Jan Marszałek jest dyrektorem Tramwajów Warszawskich a po raz pierwszy pojawił się w odcinku „Golfista”, jest mężem Pameli. Jest człowiekiem z wyższych sfer i wykazuje się dobrymi manierami, w tym uprzejmością i elokwencją. Wypowiada się w kwiecisty sposób. Mami Karola cały czas potencjalnych jego awansem, rzucając słowa na wiatr.

 • Barczak jest kierownikiem w zakładach komunikacji miejskiej który po raz pierwszy pojawił się w tym samym odcinku co Marszałem, „Golfista”. Jest bezpośrednim szefem Karola. Łysieje i nie jest raczej lubiany wśród tramwajarzy. Lubi się podlizywać Marszałkowi oraz dokładać Karolowi uciążliwych obowiązków.

 • Leopold Misiak nazywany też Poldekiem Misiakiem jest motorniczym. Nie lubi się z Karolem, z wzajemnością, ale jeśli muszą to potrafią się dogadać. Jest gentelmanem i podoba się zarówno Dance jak i Alinie.

 • Janek jest motorniczym który lubi hodować psy, jest też niskiego wzrostu. Ma brodę ale nie występuje w niej we wszystkich odcinkach. Gra w klubie FC Albatros i dosyć dobrze czuje się z Karolem.

 • Bolek Jarosz jest motorniczym który podobnie jak Karol jest chwalipiętą.

 • Stefan Ślączek jest członkiem zarządu tramwajów warszawskich, grającym również w klubie FC Albatros jako lewy obrońca, będącym również szefem rady drużyny.

 • Brydzyk jest członkiem zarządu tramwajów warszawskich, grającym w klubie FC Albatros na pozycji pomocnika.

CZŁONKOWIE KLUBU SIERŻANTA

 • Zdobysław Kawałek ma stopień super sierżanta będącym w wieku emerytalnym, jest liderem stowarzyszenia.

 • Sierżant Zaradek jest głównym komendantem centralnego Klubu byłych sierżantów z elitarnych jednostek desantowych.

 • Sierżant Kęcik jest członkiem klubu który nie lubi Zaradka, dodatkowo ma wysokie zdolności manualne bo zawsze nosi przy sobie miarkę stolarską.

 • Sierżant Trzmielewski  jest sekretarzem w Klubie Sierżanta.

 • Sierżant Wiśniewski pełni funkcję w zarządzie cmentarza.

INNE POSTACIE W SERIALU

 • Doktor Zawisza jest lekarzem rodzinny a jednocześnie pasjonuje się hipnozą i psychiatrią. Lubi przeprowadzać swoje eksperymenty na Norku i Karolu uważając ich za ciekawe okazy do badań. Według jego opinii są również zamaskowaną parą homoseksualistów. W miedzy czasie szuka nowych metod leczenia. Pomimo faktu że pasjonuje się psychiatrią sam zachowuje się jak psychopata.

 • Pamela Marszałek jest drugą żona Jana Marszałka, jest blondynka która dba o swoją urodę. Będąc nowoczesną kobietą wita się i żegna charakterystycznym zwrotem „Hi”. Swojego męża nazywa pieszczotliwie „Kłapołuszkiem”. Jest zadufana w sobie i nie grzeszy inteligencją, nie rozumie sporo różnych kawałów. Łatwo traci kontrolę nad sobą a najchętniej przebywa w salonach piękności. Nie nadaje się do gotowania, nie przepada też za sprzątaniem. Lubi flirtować z innymi mężczyznami a swojego męża nie uważa za męskiego będąc z nim prawdopodobnie tylko dla pieniędzy.

 • Inspektor Kopek  jest policjantem operacyjnym, mającym jednocześnie wadę wymowy jaką jest jąkanie się. Lubi chodzić w płaszczu i kapeluszu niczym tajniak.

 • Doktor Jary  jest kolejnym psychiatrą który leczył Norka i Karola, i ponownie lubił przeprowadzać na nich eksperymenty.

 • Dzielnicowy jest policjantem w stopniu starszego posterunkowego, a potem awansował na sierżanta sztabowego. Jest bardzo miłą osobą z dobrym poczuciem humoru.

 • Pani Halska jest nauczycielką języka polskiego, która uczyła w szkole Karola i Tadzia.

 • Henio Piekarz jest właścicielem baru „Niedźwiadek”

POSTACIE EPIZODYCZNE

 • Wojciech Pilśniak  jest kolegą Tadeusza z pracy, będącym od 25 odcinka brygadzistą. Lubi swoje powiedzonko: „Właściwy człowiek we właściwej rurze”.

 • Mieczysław Capała  jest pracownikiem supermarketu znajdującego się na Woli pracującym w dziale mięsnym. Karolowi zależało na tym aby pobrał się z ciocią Jadzią. W jednym z odcinków zamówił parówki odtłuszczone uważając je za mięsny produkt przyszłości. Pojawił się w odcinku „Ciocia Jadzia”.

 • Jacek jest bratem Pameli Marszałek, wystąpił tyko w jednym odcinku Alina i blondyna. Jest wyjątkowo przystojnym męskim modelem. Lubi chodzić na nowoczesne techno party. Jest także właścicielem dwuosobowego Porsche. Prawdopodobnie dlatego zakochały się w nim Danka i Alina.

 • Kostas jest boyem hotelowym na Cyprze w hotelu Pallace Atena, wystąpił w jednym odcinku pod tytułem „Cypryjski łącznik”. Jest młodym przystojnym chłopcem o południowowschodniej greckiej urodzie. Zakolegował się z Tadkiem i Karolem. Flirtował z matką Aliny, która przedstawiła mu się jako Karolina, podobał się również samej Alinie. Nie za dobrze mówi po polsku.

 • Jan Spyra pojawił się w jednym odcinku „Męska Duma”. Uczęszczał z Karolem do jednej szkoły i oboje kochali się a Alinie. Pracuje jako pomocnik hydraulika, ale powiedział Karolowi że jest właścicielem fabryki pod Szczecinem, aby Karol nie wiedział że nie powodzi mu się.

 • Anna Spyra jest żoną Jana Spyry i bardzo nieśmiała kobietą. Wystąpiła również w odcinku „Męska Duma”. Zagrała ją jednorazowo Katarzyna Żak, która w dalszych odcinkach wcieliła się w rolę Aliny.

 • Jadwiga wystąpiła tylko w jednym odcinku pod tytułem robot kuchenny. Była przez pewien czas pomocą Krawczyków ale z powodu swojego lenistwa została wyrzucona przez Karola. Udało jej się jednak znaleźć zatrudnienie u mniej wymagającego Norka pod koniec odcinka.

 • Adrian jest jednym z chłopaków Karoliny. Jest typowym brzydkim i wyluzowanym dresiarzem. Używa młodzieżowej nowoczesnej mowy, lubi rap i subkulturę hip hop, ma także zielone włosy. Wystąpił w jednym odcinku „Wiecznie młodzi”.

 • Czarek Slayer Jankowski jest synem koleżanki Aliny. Lubi nosić skórzane okulary i ubrania. Występował tylko w jednym odcinku pod tytułem „Dola Idola” oraz programie „Idol”. Jest heavymetalowcem i ma długie czarne włosy jak na heavymetalowca przystało. Podobnie jak w przypadku Anny Spyrę tą rolę również zagrał aktor który w tym samym serialu zagrał inną rolę, czyli Przemysław Kaczyński który wcześniej zagrał Adriana.

 • Bjorn Bergenstrup  jest tramwajarzem z Norwegii, który przyjechał specjalnie do Karola w odcinku pod tym samym tytułem.

 • Doktor Bielecka jest grafologiem która wystąpiła w odcinku „List Miłosny”.

 • Stasiu jest woźnym, któremu podoba się Norek. Wystąpił w odcinku „List do Szefa”.


 

 

Zobacz koszulki miodowe lata