Życiorys i początki kariery aktorki

Marta Lipińska urodziła się 14 maja 1940 w Borysławiu, jest polską aktorką filmową, teatralną i telewizyjną oraz występuje w radiu. Jest absolwentką warszawskiego Liceum Ogólnokształcące imienia Królowej Jadwigi. W latach 1962 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Podczas studiów asystowała Jerzemu Kreczmarzowi.

Niedługo po skończeniu studiów otrzymała role w Teatrze Współczesnym w Warszawie, gdzie udało jej się dzięki debiutanckiej roli Iriny w przedstawieniu Trzy siostry Czechowa wyreżyserowanej przez Erwina Axera, otrzymać nagrodę na Festiwalu w Katowicach, zaraz po premierze 22 lutego 1963 roku. Grała również w warszawskim Teatrze Scena Prezentacje. Będąc jeszcze studentką szkoły teatralnej, miała swój debiut w filmie grając nieszczęśliwą ofiarę hochsztaplerki i pseudolekarza, którzy udawali medium w Głosie z tamtego świata, wyreżyserowanym przez Stanisława Różewicza.

Dalsza kariera aktorki w filmach i serialach

W dalszych latach grała jeszcze raz u Różewicza, występując w filmie Piekło i niebo. Występowała dwa razy w filmach Tadeusza Konwickiego: Salto, grając zjawiskową Helenę i w Dolinie Issy występując jako Tekla Dilbinowa z Surkontów. Dla szerszej widowni stała się popularna dzięki rolom w serialach i filmach będących adaptacjami dzieł literackich.Grała w serialu Lalka jako Pani Helena Stawska, wystąpiła również jako neurotyczna żona właściciela ziemskiego w filmie Nad Niemnem. Dużą popularność przyniosła jej rola w serialu Miodowe lata, w którym występowała jako wredna matka Aliny. Grała też w filmach takich jak Nigdy w Życiu i w Ja Wam Pokażę, gdzie występowała razem z Krzysztofem Kowalewski jako małżeństwo i rodzice Judyty. Aktorka występowała również w słuchowiskach radiowych, między innymi w programie III Polskiego Radia jako Eliza, która zakochała się w Sułku (słuchowisko Kocham pana, panie Sułku).

Życie prywatne aktorki

Pierwszy raz wyszła za mąż za operatora filmowego Krzysztofa Winiewicza. Jej kolejnym mężem został reżyser i aktor teatralny Maciej Englert. Mają córkę Annę, która jest kostiumografem i absolwentką sztuk pięknych oraz syna Michała, który się spełnia jako operator filmowy.


 

 

Zobacz koszulki miodowe lata