Życiorys aktora i kariera
Cezary Żak urodził się w Brzegu Dolnym 22 sierpnia 1961 roku, jest polskim aktorem filmowym, teatralnym i telewizyjnym oraz reżyserem teatralny. Związał się z warszawskimi Teatrami należącymi do Fundacji Krystyny Jandy Polonia oraz Och-Teatrem. W 1985 roku została absolwentem filii PWST w Krakowie na Wydziale Aktorskim. Swój debiut teatralny miał we Wrocławskim Teatrze Współczesnym w sztuce Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. Panna Tutli Putli grając Działacza społecznego.
Zdobyte nagrody
W 1993 udało mu się zdobyć nagrodę dla młodego aktora Towarzystwa Przyjaciół Teatru. W kolejnym roku 1994 dostał następną nagrodę-wyróżnienie za role Kontrabasisty w reż. Susskinda i Trofeum, która została wręczona przez Prezydenta miasta Toruń na XXVIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów.
Dalsza gra w teatrach i zdobyte nagrody
W latach 1990-1995 i 1985-1986 grał w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, w latach 1995-1996 zaś w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze. Od 1997 do 2006 roku jest aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie. W latach 90’ prowadził teleturniej As, dama, walet, który był emitowany na antenie Polsatu. Najbardziej zasłynął dzięki grze w popularnym sitcomie Miodowe lata, w którym występował jako samolubny i egoistyczny, a przy tym bardzo pomysłowy Karol Krawczyka. Rola ta została powtórzona potem w spin-offie serialu, Całkiem nowych latach miodowych w roku 2004. W 2006 roku zaczął grać w serialu Ranczo. W latach 2010-2011 był także bohaterem w serialu Ludzie Chudego. We własnych filmach często występował razem z Arturem Barcisiem, gdzie był obsadzany na zasadzie przeciwieństwa postaci.
W 2017 roku został gospodarzem w programie Genialny Umysł emitowanego na antenie w telewizji Polsat.
Życie prywatne aktora
Jest w związku małżeńskim z aktorką Katarzyną Żak. Ma z nią dwie córki, Zuzannę i Aleksandrę oraz jest bratem ciotecznym satyryka Tadeusza Drozdy.