Miodowe lata jest spetaklem teatralnym i serialem emitowanym na antenie telewizji Polsat od 1998 do 2003 roku. Serial został zrealizowany na podstawie licencji amerykańskiego serialu The Honeymooners emitowanego w latach 50. Cały serial był realizowany na żywo przy udziale widowni, na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie. Scena w tym teatrze jest obrotowa dzięki czemu nie było problemów z szybką zmianą scenografii pomiędzy scenami. Serial został wyemitowany w 131 odcinkach, podzielonych na 9 serii. W roku 2004 nastąpiła kontynuacja serii w nieco nowej odsłonie, pod tytułem Całkiem nowe lata miodowe. Zostało zrealizowane łącznie 17 odcinków nowej serii.

OPIS FABUŁY SERIALU MIODOWE LATA

Miodowe lata są historią która rozgrywa się w latach współczesnych, pomiędzy dwoma zaprzyjaźnionymi małżeństwami, które mieszkają w tej samej kamienicy na warszawskiej Woli, na ulicy Wolskiej 3, która istnieje w rzeczywistości.

Głównymi bohaterami są pracujący w kanalizacji miejskiej i kanałach Tadeusz Norek grany przez Artura Barcisia oraz motorniczy tramwaju Karol Krawczyk grany przez Cezarego Żaka. Oboje są zaprzyjaźnionymi i jednocześnie żonatymi mężczyznami w średnim wieku. Mimo ciągłych przeciwieństw losu i problemów które pojawiają się w ich życiu, w dalszym ciągu są niepoprawnymi optymistami. Jak większości ludziom w ich wieku, doskwiera im brak pieniędzy, dlatego nie ustają w poszukiwaniu metod na zdobycie fortuny, które jednak ostatecznie wplątują ich w coraz większe problemy.

Zarówno Karol jak i Tadeusz są nieco dziecinni i naiwni, oboje tak samo niezamożni i nierozgarnięci. Występują też między nimi ciągłe konflikty i spięcia, ale wydaje się że są dla siebie stworzeni i nie byliby w stanie żyć bez siebie. Ciekawymi postaciami są również ich żony, Czyli Danuta Norek grana przez Dorotę Chotecką i Alina Krawczyk grana przez Agnieszkę Pilaszewską i Katarzynę Żak – prawdziwą żonę Cezarego Żaka. Są one w pewnym sensie przeciwieństwem swoich mężów i twardo stąpają po ziemi, nie mają jednak dość energii i woli by powstrzymać ich od kolejnych szaleństw.

OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA SERIALU

Na czołówce serialu pojawia się tramwaj Konstal 13N który obecnie nie jeździ już na terenie Warszawy oprócz różnego rodzaju wydarzeń, za którego sterami siedzi Karol Krawczyk. Numer tramwaju to 18. Jadąc tramwajem Karol rzuca przez okno Tadeuszowi kanapkę prosto do otworu kanalizacyjnego. W następnych ujęciach możemy zobaczyć żony głównych bohaterów oraz fragmenty kabiny. Cały czas w tle słychać muzykę z katarynki, co wyjątkowo wyróżnia ten serial, często również bohaterowie występujący w serialu nucili tą melodię.

Od odcinka 23 zmieniła się prezentacja poszczególnych fragmentów wstępu. Podzielono każdy odcinek na trzy części, na początku trzeciej i drugiej części pojawiał się fragment kadru z początku danego odcinka, a dopiero na nim napis „Miodowe lata, a po nim numer części oraz jej tytuł.

NAGRODY OTRZYMANE PRZEZ SERIAL MIODOWE LATA

Rok Ceremonia Nagroda Kategoria Wynik
1999 Telekamery 1999 Serial IV miejsce
2000 Festiwal Dobrego Humoru statuetka „Błękitnego Melonika Charliego” ulubiony serial komediowy (nagroda publiczności) wygrana
2000 Telekamery 2000 Serial II miejsce
2001 Festiwal Dobrego Humoru statuetka „Błękitnego Melonika Charliego” najdowcipniejszy serial telewizyjny wygrana
2001 Telekamery 2001 Serial Komediowy II miejsce
2002 Telekamery 2002 Serial Komediowy II miejsce
2003 Telekamery 2003 Serial Komediowy III miejsce
2004 Telekamery 2004 Serial Komediowy II miejsce

 

 

Zobacz koszulki miodowe lata