Początki i rozwój kariery aktora
Marek Antoni Barbasiewicz urodził się 5 lutego 1945 w Przeworsku, jest aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. W 1964 zostało przez niego ukończone Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a cztery lata później otrzymał dyplom ukończenia Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Grał jako aktor w teatrze Nowym w Łodzi, im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w 1993, a trzy lata później w teatrze Sceny na Piętrze w Poznaniu oraz w kilku teatrach warszawskich.
Praca aktora z reżyserami
W swoim życiu współpracował z wieloma reżyserami, między innymi takimi jak: Kazimierz Kutz (Kartoteka Tadeusza Różewicza), Andrzej Seweryn (Ryszard II), Zygmunt Hübner czy Kazimierz Dejmek, Jerzy Grzegorzewski (Hamlet), Jan Englert (Kordian Juliusza Słowackiego), Jerzy Jarocki (Błądzenie według Witolda Gombrowicza), Janusz Wiśniewski. Na dużym ekranie po raz pierwszy mogliśmy go zobaczyć w filmie Ojciec, a w późniejszym okresie w różnych serialach wojennych, między innymi takich jak Czterej pancerni i pies i Stawka większa niż życie.
Gra w produkcjach telewizyjnych, główne role aktorskie
Kinowym debiutem dla aktora jest dramat fantasy autorstwa Wojciecha Hasa Sanatorium pod Klepsydrą. Był on niezastąpiony aktorem drugiego planu, występując jako amant w serialach Rodzina Połanieckich i Zaklęty dwór oraz w filmie kinowym Czułe miejsca. Grał również w wielu produkcjach czarnych charakterów, przykładowo jako wychowawca w więzieniu dla nieletnich w Balladzie o Januszku, lub jako „Donald” w obrazie Zabij mnie glino jako człowiek Stawskiego. Był kreowany również w niektórych rolach jako homoseksualista, pod postacią Jurka Zabierskiego, który był kochankiem Conrada Heinricha w dramacie Magnant, również w serialu Biała wizytówka pojawił się motyw homoseksualny. Zagrał również w dramacie polsko-amerykańskim Paszkowskiego o okupacyjnej tragedii Cyganów, na swoim koncie ma również postać esesmana Totha w filmie Deborah (1995), w którym pojawił się kolejny wątek homoseksualny będący rozterką pomiędzy miłością do mężczyzny a wierności nazistowskiej
Gra w serialach
Około roku 1987 roku uzyskał uprawnienia profesjonalnego malarza. W późniejszych latach 1998–2003, grał w serialu Miodowe lata jako Jan Marszałek, który był szefem Karola Krawczyka – głównego bohatera serialu (Cezary Żak). Rola ta została powtórzona ponownie w spin-offie sitcomu – „Całkiem nowe lata miodowe”. Jednym z kolejnych seriali, w których grał aktor jest Na dobre i na złe wTVP2, w którym wcielił się w postać Dariusza Depczyka, utalentowanego specjalisty ds. lecznictwa szpitalnego w Mazowieckiej kasie chorych. Ma również swoje epizodyczne role w sitcomach takich jak Lokatorzy, Fala zbrodni, Kryminalni, 13 posterunek.
Role dubbingowe aktora
Na swoim koncie ma również role dubbingowe, takie jak lew Skaza z filmu Walta Disneya Król Lew. Była to jego najbardziej znana rola dubbingowa na dzisiaj. Jedne z pozostałych ról dubbingowych aktora to profesor Robert Kaufman z filmu Scooby Doo i cyberpościg, Lord Milori z filmu Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł, Rourke z animacji Atlantyda – Zaginiony ląd.
Życie prywatne aktora
Barbasiewicz nigdy nie krył się ze swoją orientacją homoseksualną, co widać również po rolach, jakie grał. Był jedną z pierwszych osób publicznych w naszym kraju, która otwarcie poruszyła ten temat, na samym początku lat 80 i w latach 90. Przez dziennikarkę Marię Nurowską został przedstawiony jako homoseksualista, dla którego jest to fakt taki sam jak świecące słońce lub padający deszcz.