Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że cały film powinien otworzyć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej wartości z pewnością miał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”. Obecnie na starcie okrutni naziści posiedli bardzo ważny skarb w istoty Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich każde najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Borne Sulinowo

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w roli Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii przedstawianej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza natur nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością stanowi bardzo ładną i dość oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego trop wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jedyna z najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez trudności, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszystkiej relacji z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i pięknych starych i materiale miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Borne Sulinowo

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został ułożony na tematach „Stawki większej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest istotną legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo trudnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej znanego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym utrudnieniem może istnieć wiek reżysera – stanowi on młodszy od oryginalnego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, który stanowił dokładny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze stworzeniem kolejnej przygodzie z udziałem Hansa Klossa. Opowieść jest utrzymana w charakterze legendarnego serialu, jednak stanowi ona wielu elementów tego kina. Nie zawiodło w nim dużo spektakularnych efektów specjalnych kiedy i dynamicznych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Borne Sulinowo

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję obrazu jest wykorzystanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których mówił on chodzenia Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w jasnej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu wydarzenia minionych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami bieżącymi nie zlewają się z nimi. Taki zabieg nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Borne Sulinowo

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi wcale nie brakuje wielkich i lubianych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, a na największą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Dani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na ekran w znacznym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że nadal są w dobrej formie. Co bardzo, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” nie jest zwykłym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest wspaniały raczej z tworzenia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Mimo tego, że zarówno czas kiedy i tematyka filmu znacząco odbiega od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało powiedzieć, że przedstawienie na wielkim ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest duży hołd dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Borne Sulinowo

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć