Błędny przelew bankowy – jak odzyskać pieniądze? – Zrobiłeś przelew na złe konto? Zobacz jak odzyskać pieniądze. Dzięki nowoczesnym przepisom będzie wówczas zdecydowanie łatwiejsze. W nauce wystarczy umówić się ze swoim bankiem, a konsultanci rozwiążą sprawę za nas. Poinformują odbiorcę przelewu o konieczności zwrotu środków, natomiast on istnieje zobowiązany to zrobić w terminie 30 dni. Czy coś może pójść nie tak?

Błędny przelew bankowy – jak odzyskać pieniądze?

 

Błędny przelew bankowy? Teraz łatwiej o zwrot pieniędzy
Zrobiłeś przelew na złe konto? Także do niedawna taki błąd mógł cię wielu kosztować. Po implementacji unijnej zasady w historii usług płatniczych w 2011 roku, przelewy przeprowadzane były na bazie samego numeru konta. Banki nie były zatem obowiązku weryfikowania czy wprowadzone przez nas informacje osobowe odbiorcy przelewu zgadzają się z danym numerem rachunku. Przypomnijmy, że odczuwa on aż 28 cyfr, więc o wadę było nietrudno. Jeśli to przybyło do wady i autoryzowaliśmy przelew na złe konto, bank nie ponosił żadnej odpowiedzialności za błędny przelew i zwrot pieniędzy do nadawcy. Co wysoce, konsultanci banku nie mieli obowiązku pomagania roztargnionym klientom, a tajemnica bankowa uniemożliwiała uzyskanie informacjach osobowych osoby, której omyłkowo przelaliśmy pieniądze. Co zatem mogliśmy zrobić?

Jeśli odbiorca przelewu nie zwrócił pieniędzy, i my nie znaliśmy jego możliwościach, wytoczenie sprawy w wniosku nie było dodatkowe. Samo co mogliśmy zrobić to zgłosić na policję podejrzeniu przestępstwa wzięcia z art. 284 KK1. Wykonywało to możliwość ustalenia danych odbiorcy przelewu i skierowania rzeczy do sądu. Tylko klienci niektórych banków mogli oddać do firmie dyspozycję “Uwaga w odzyskaniu pieniędzy” (jej koszt to 100-150 zł), jaka stanowiła sposobem reklamacji do banku. Po otrzymaniu pisma, bank nadawcy zapoznawałem się z bankiem odbiorcy przelewu, i tenże informował konsumenta o konsekwencjach złamania art. 405 KC o bezpodstawnym wzbogaceniu2 i opowiadał o konieczności zwrotu pieniędzy. Więcej bank nie mógł a nie musiał spełniać.

Jak odzyskać pieniądze z przekazu do niewłaściwej osoby w 2019 roku?
W kwietniu 2018 roku podpisana została nowelizacja ustawy, jaka zawiera ułatwiać odzyskanie pieniędzy z przelewu dokonanego na niewłaściwe konto. Teraz, gdy wykonamy przelew na niski numer konta, możemy powiadomić o tym bank, natomiast w czasu 3 dni poinformuje odbiorcę przelewu o obowiązku zwrotu pieniędzy w toku kolejnych 30 dni codziennych. Zaproponowana forma będzie traktować trochę etapów:

Zgłoszenie przez użytkownika wykonanie błędnego przelewu do odpowiedniej firmy finansowej (Bank czy SKOK).
Prowadzący rachunek podmiot ma 3 dni na poinformowanie klienta o błędzie i konsekwencjach pochodzących z braku zwrotu pieniędzy.
Osoba, która otrzymała omyłkowy przelew ma 30 dni na zwrot przelanych środków finansowych.
Zwrot pieniędzy może zapaść na profesjonalny rachunek techniczny. Co dobre, osoba zwracająca ma zapewnioną pełną anonimowość. Zwrot środków trwa w okresie 1 dnia codziennego.
W spraw, w której pieniądze nie zostaną dane w czasu 30 dni, bank czy SKOK przekazuje pieniądze z naszych środków finansowych.
Warto zwrócić opinię na to, że klient błędnego przelewu nie poniesie żadnych wydatków związanych z wydaniem pieniędzy. Obciążony choć że zostać klient, który popełnił błąd. Jeśli odbiorca przelewu nie będzie wybierał zwrócić pieniędzy, bank ma obowiązek znaleźć jego dane personalne, co umożliwi nam zgłosić rzecz do wniosku.

Kiedy uzyskamy zwrot przelewu?
W czasu 30 dni codziennych od otrzymania powiadomienia z banku, odbiorca błędnego przelewu ma obowiązek zwrotu pieniędzy do nadawcy. Przelew zwrotny realizowany jest na specjalnie przygotowany do ostatniego projektu rachunek techniczny.

Pieniądze z rachunku technicznego zostaną przelane na nasze konto inne w toku samego dnia roboczego. Co ważne, za zwrot pieniędzy bank nie będzie korzystał żadnych opłat.

Czy można anulować przelew na zły rachunek?
Czy można cofnąć przelew internetowy? Jak daleko, a tylko pod dobrym warunkiem. Jak wspomnieliśmy wcześniej, po dokonaniu przelewu na konto niewłaściwej osoby nie będzie dodatkowe automatyczne odzyskanie środków. Jeśli jednak zareagujemy wystarczająco szybko, błędny przelew będzie mocna anulować. Zlecenia przelewów księgowane są zgodnie z czasem sesji Elixir. W wielu bankach możemy swobodnie modyfikować transakcje czekające na produkcję.

Jak anulować przelew bankowy na 3 sposoby:

W wielu firmach anulowanie sprawy jest dodatkowe już z stanu bankowości internetowej. Wystarczy wprowadzić w zakładkę “przelewy oczekujące” i kliknąć opcję “anuluj przelew”, i pieniądze wrócą na nasze konto.
Gdy nie widzimy przelewów oczekujących, warto jak najszybciej umówić się z człowiekiem banku, który anuluje przelew za nas. Wystarczy jeden telefon na infolinię banku.
Trzecim sposobem na to, jak anulować przelew jest udanie się do placówki banku, i goście na zajęciu wycofają transakcję.
Procedura anulowania przelewu że się nieco różnić, zależnie z banku. Ile kosztuje anulowanie przelewu? Koszt usługi odkryjemy w tabeli opłat naszego banku. Niektóre instytucje umożliwiają skorzystanie spośród ostatniej dróg zupełnie za darmo. Cofnięcie przelewu nie będzie obecnie możliwe po jego zaksięgowaniu. Wtedy przydatna będzie oficjalna reklamacja do banku, o której wspominaliśmy wcześniej.

Błędny przelew między własnymi rachunkami
Dość częstym zjawiskiem jest pomyłka w przelewach między rachunkami chodzącymi do tegoż jedynego płatnika. Transfery za tego jedynego banku nie są stosowane przez organizm ELIXIR, tylko online. Dlatego pieniądze są księgowane natychmiast.

Zamierzałeś przelać gotówkę na konto oszczędnościowe, ale przez pomyłkę dotarła na twoje konto walutowe. Jeśli planujesz odzyskać pieniądze, będziesz wymagał wziąć dwukrotnie ponieść koszty przewalutowania i zapłacić prowizję z transakcji. W sukcesie tego gatunku pomyłek banki raczej niechętnie przyjmują reklamacje. Wszystko chce z pewnej woli konsultantów.

Przelew bankowy na niebędący lub nieaktywny rachunek – co robić?
Przelew bankowy na nieżyjący rachunek właściwie nie powinien się zdarzyć. System bankowości internetowej powinien wykryć błąd teraz na czasie wpisywania numeru konta i kontroli finalizacji przelewu. Jeśli jednak dotrze do przelewu, to bank automatycznie cofnie go przy kolejnej sesji Elixir.

Pieniądze powinny powrócić do nadawcy w terminie od 1 do 4 dni codziennych. Gdy tak się nie stanie, musimy złożyć reklamację do banku. Podobna procedura zostanie przeprowadzona w wypadku przelewu na już nieaktywne (zamknięte) konto.

Chargeback – odzyskanie pieniędzy z karty kredytowej
Nieco innym środkiem odzyskania pieniędzy jest chargeback, czyli reklamacja płatności kartą. Pomoc ta pozwala zwrot środków za płatności zrealizowane kartą płatniczą Visa lub MasterCard oraz wypłaty gotówki w bankomatach i oddziałach banku. Z chargeback możemy zyskać w spraw skoro nie otrzymaliśmy zakupionego przez internet towaru czy usługi; naszą kartę obciążono podwójnie za tę jedną transakcję; bankomat wypłacił nam jedynie część pieniędzy, przy obciążeniu konta pełną kwotą etc.

Zależnie z powodu reklamacji, termin jej zdania może wynieść 45, 60, 90, 120 i 540 dni z dnia wykonania transakcji. Jeśli zgłoszenie wykaże się zasadne, obecne w czasu kilkudziesięciu dni klient otrzyma zwrot pieniędzy. Chargeback nie obejmuje wpłatomatów także nie będzie przydatny przy błędnym przelewie bankowym.

Pomyłka w przelewie raty pożyczki – jak prowadzić?
Firmy pożyczkowe, grające w internecie zazwyczaj są kilka kont ludziach do zapłat. Niezależnie, na który rachunek zostaną przelane pieniądze, dług zostanie anulowany. W wypadku pożyczki ratalnej, warto zlecić przelew stały. Po pierwsze, dzięki takiemu podejściu uniknie się pomyłek, a rata zostanie uregulowana w okresie.

Jeśli pożyczkobiorca przeleje pieniądze na zły rachunek, powinien natychmiast poinformować o tym bank. We projekcie powinno się określić ilość i termin zwrotu oraz numer konta, na który należy wysłać pieniądze.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki